Spotkanie Grupy B+R Klastra LTPP

W dniu 8.07.2025 w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy B+R Klastra LTPP dedykowane rozwojowi projektów partnerskich krajowych i międzynarodowych typu badawczo-wdrożeniowego.
Podczas spotkania zapoznano się z doskonałą prezentacją p. Michała Ostrowskiego reprezentującego Sekretariat Programu INTERREG Południowy Bałtyk oraz prezentacją p.Martyny  Gatkowskiej dotyczącej projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Zebrani uczestnicy spotkania w tym przedstawiciele sektora naukowego tj. Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Sieci Łukasiewicz- PIMOT z Warszawy oraz przedsiębiorcy z firm CORE-LOGIC, BAS, Brogilda / Norwegia / a także Stowarzyszenia Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk postanowili o kontynuowaniu działań w celu wygenerowania wspólnych projektów w najbliższej przyszłości.

Szkolenie w ramach projektu Akademia Dostępności

W dniach 8-9 lipca 2025 Członkowie Klastra LTPP uczestniczyli w szkoleniu w ramach programu „Akademia  Dostępności” zorganizowanego przez Partnera Klastra – Wielkopolską Grupę Prawniczą z Poznania.
Podczas szkolenia uczestnicy w formie warsztatowej zapoznali się z  tematyką dostępności dla osób z niepełnosprawnością, która polega na tworzeniu przestrzeni, produktów, usług i technologii w taki sposób, aby były one dostępne i użyteczne dla wszystkich osób, niezależnie od ich ograniczeń fizycznych, sensorycznych czy poznawczych.
Obejmuje to eliminowanie barier, które mogą utrudniać osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z tych zasobów w pełni.
Przykłady dostępności to m.in.:
• Dostępność architektoniczna: budynki z podjazdami, szerokimi drzwiami, windami, dostosowanymi toaletami
• Dostępność informacyjno-komunikacyjna: tłumacze języka migowego i dostępność dokumentów w formacie brajlowskim
• Dostępność cyfrowa: strony internetowe i aplikacje, które są zgodne ze standardami dostępności (np. WCAG), zawierające
teksty alternatywne dla obrazów, odpowiednie kontrasty, czy możliwość obsługi za pomocą klawiaturyDostępność ma na celu zapewnienie, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą uczestniczyć w życiu społecznym, zawodowym i kulturalnym na równych zasadach.
Projekt: „Akademia Dostępności”  realizowany  jest przez Wielkopolską Grupę Prawniczą ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. DZIAŁANIE: FERS.01.03
Kolejne rundy szkolenia planowane są we wrześniu 2025.
Zapraszamy chętnych!

Logotypy Funduszy Europejskich